جشنواره ساعتهاي آفتابي در كاشان تاریخ : دوشنبه، 25 مرداد ماه ، 1389
موضوع : ساعت آفتابي


جشنواره ساعتهاي آفتابي در كاشان برگزار شد.

به همت انجمن نجوم سپهر کاشان دومين جشنواره ساعت آفتابی را روز ۴ شنبه مورخ ۲۷ مرداد ۸۹ ساعت ۱۰ صبح دردفتر انجمن برگزار شد.

 

فاطمه سعیدی پور دبیرانجمن نجوم سپهر كاشان گفت: دراین جشنواره حدود  ۲۰  ساعت آفتابي در انواع مختلف به رقابت گذاشته شد. ايشان ضمن تقدير از زحمات آقاي قهرودي ، مربي كارگاه ساعت هاي آفتابي كه در اين انجمن برگزارشده، اهداف برگزاری این جشنواره را به شرح ذیل برشمرد:

۱-      احیاء ساعت آفتابی به عنوان یکی از ابزارهای کهن سنجش زمان

۲-      یافتن ایده های جدید و خلاق در طراحی ساعت آفتابی

۳-      استفاده از ساعت های آفتابی دراماکن عمومی – پارکها – ادارات و حتی منازل به عنوان نماد زیباسازی و آشنائی عموم مردم با این ابزار

در این همایش مهندس صفايي كارشناس رصدخانه دانشگاه كاشان،  در سخنراني خود  به بررسی تاریخچه ساعت آفتابی ،و انواع آن پرداخت .

همچنين گزارشي در خصوص چند ساعت آفتابی موجود در ایران از جمله ساعت آفتابي دانشگاه پيام نور آران و بيدگل ، توسط آقاي سياح از اعضاي اين انجمن ارائه شد. در ادامه سازندگان ساعتهاي آفتابي كه در اين جشنواره شركت كرده بودند. هريك راجع به ساعت آفتابي خود براي شركت كنندگان توضيح مختصري دادند. سپس ساعتهاي آفتابي در فضاي باز به رقابت گذاشته شد. اين جشنواره در دو رده سني نوجوانان و بزرگسالان برگزار گرديد. و بنا به نظر داوران ساعت آفتابي مدل استوانه اي خانم جلالي از نظر دقت در كاركرد، ساعت آفتابي عمودي خانم اعلائيان از نظر خلاقيت در ساختار و ساعت آفتابي مكعبي خانم روحاني  از نظر تنوع در به كاربردن انواع ساعتها در يك ابزار به عنوان برتر انتخاب شدند. در رده سني نوجوانان ساعت آفتابي مدل استوايي آقا و خانم لاجوردي از نظر دقت به عنوان برتر برگزيده شد.

علاقمندان می توانند جهت كسب اطلاعات بيشتر به دبيرخانه جشنواره مستقر در انجمن نجوم سپهر كاشان مراجعه نمايند.

 

منبع: www.kavirsky.ir


جشنواره ساعت آفتابي sundiadمنبع این مقاله : رصدخانه دانشگاه کاشان
http://www.uko.ir/uko_website/fa

آدرس این مطلب :
http://www.uko.ir/uko_website/fa/modules.php?name=News&file=article&sid=67