خورشیدگرفتگی 3 آبان 1401 تاریخ : چهارشنبه، 27 مهر ماه ، 1401
موضوع : گرفتگي ماه و خورشيد


    سوم آبان 1401 خورشیدگرفتگی رخ می‌دهد و از همه جای ایران می‌توان دید

مسئول رسدخانه دانشگاه کاشان گفت: خورشیدگرفتگی 3 آبان 1401 را از اروپا، خاورمیانه، شمال آفریقا و کشورهای شمالی ایران می‌توان دید. بیشترین گرفتگی در کشورهای شمال ایران و کمترین گرفتگی در بخش‌های شمال و شمال شرقی آفریقا دیده می‌شود. در پهنه ایران بزرگ هم هرچه از شمال شرقی به سوی جنوب شرقی برویم زمان و اندازه گرفتگی کمتر است. یعنی در خراسان بیشترین گرفتگی و خوزستان کمترین گرفتگی را خواهند دید.
در جایگاه رسدخانه دانشگاه کاشان، یعنی کوه‌های نیاسر کاشان اندکی پس از نیمروز سه‌شنبه 3 آبان 1401

آغاز گرفتگی (تماس اول) در ساعت 13 و 44 دقیقه و 18 ثانیه
میانه گرفتگی در ساعت 15 و 1 دقیقه و 3 ثانیه و
پایان گرفتگی (تماس چهارم) در ساعت 16 و 11 دقیقه و 10 ثانیه خواهد بود.

بنابراین گرفتگی 2 ساعت و 26 دقیقه و 52 ثانیه طول می‌کشد. بیشترین گرفتگی در جایگاه رسدخانه دانشگاه کاشان 52.5% است.

ایرج صفایی افزود: از آنجا که ایران گستره بزرگی است. بخش شمال شرق ایران یعنی ناحیه آذربایگان زودتر از بخش میانی و بخشهای جنوب شرقی ایران یعنی، بلوچستان دیرتر این رویداد آغاز می‌شود. بنابراین در دیگر جاهای ایران این رویداد با چند دقیقه پیشتر یا پس از زمان بالا رخ می‌دهد.
در زمانی که گرفتگی به بیشترین اندازه خود می‌رسد، باز هم نزدیک به نیمی از نور خورشید زمین را روشن می‌کند. گمان می‌رود بسیاری از مردم توجهی به این رویداد نکنند. با این حال، کسانی که کنجکاو هستند، شاید بارها بخواهند میزان گرفتگی خورشید را ببینند. از آنجا که خیره شدن به خورشید در هر زمان به چشم آسیب می‌رساند. باید از عینک‌های خورشیدگرفتگی یا فیلترهای جوشکاری برای دیدن خورشید بهره ببرید.

در روز سوم آبان رسدخانه دانشگاه کاشان با همکاری انجمن فیزیک این دانشگاه، کارگاه آموزشی با موضوع خورشیدگرفتگی در سالن سمینار دانشکده فیزیک برگزار می‌کند. پس از آن رصد خورشیدگرفتگی با تلسکوپ جلوی دانشکده فیزیک دانشگاه و در کنار ساعت آفتابی آنالماتیک انجام می‌شود.خورشیدگرفتگی 3 آبان 1401 ایرج صفایی رصدخانه رسدخانه دانشگاه کاشانمنبع این مقاله : رصدخانه دانشگاه کاشان
http://www.uko.ir

آدرس این مطلب :
http://www.uko.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=615