انجمن آسمان تاريك تاریخ : چهارشنبه، 12 اسفند ماه ، 1388
موضوع : آلودگی نوری


     معرفي انجمن آسمان تاريك دانشگاه كاشان

 

انجمن علمي آسمان تاريك دانشگاه كاشان با الگوبرداري از انجمن بين المللي" Dark sky  "در تاريخ 28/7/1376 با تلاش گروهي از دانشجويان اين دانشگاه تاسيس شد. و به عنوان اولين گروه دانشگاهي در ايران با روشهاي علمي و تخصصي به مبحث آسمان پاك و شيوه هاي صحيح نورپردازي در جهت رفع معضل نچندان شناخته شده آلودگي نوري پرداخت. يكي از مهمترين دلايل تشكيل اين گروه قابليت آسمان منطقه از نظر رصد تخصصي است. چراكه در پروژه مكانيابي رصدخانه ملي كوههاي اطراف كاشان به عنوان يكي از بهترين آسمانهاي دنيا شناسايي شد. طرح رصدخانه ملي كه خود يكي ازطرحهاي پژوهشي عظيم ايران به حساب مي آيد ، نيازمند آسماني است كه نتنها از نظر پارامتر هاي جغرافيايي و جوي با يد ويژگي هاي خاصي را دارا باشد. بلكه كنترل آلودگي نوري منطقه ضروريات آن مي باشد.

اين انجمن از بدو تاسيس تاكنون همسو با هدف رسيد به آسماني پاك و به دور از آلودگي هاي نوري و آلودگي هوا در دو شاخه قدم برداشته است.

الف) به منظور فرهنگ سازي و معرفي مبحث آلودگي نوري و بيان تاثيرات مخرب آن فعاليت هايي انجام داده كه مهم ترين آنها را مي توان اينگونه برشمرد:

1-     برگزاري نمايشگاههاي متعدد عكس ، پوستر، و كاريكاتور با موضوع آلودگي نوري در سطح منطقه ازجمله دانشگاه كاشان ، فرهنگسراي مهر در شهر كاشان ، پارك شادي در شهر آران و بيدگل و اصفهان.

2-     برگزاري همايش آلودگي نوري در دانشگاه كاشان در دهم اسفند 1387

3-     برگزاري شبهاي رصدي در دانشگاه كاشان و در محل خوابگاههاي اين دانشگاه در شرايطي كه آلودگي نوري كنترل شده بود،  و مقايسه آن با شرايت عادي .

4-     انتشار نشريه دانشجويي با نام آسمان تاريك  با موضوع آلوگي نوري و ارائه شيوه هاي كنترلي آن

 

همچنين در بخش اجرايي به منظور ايجاد راهكارهاي عملي در راستاي كاهش آلودگي با بهره گيري از شيوه هاي  اصلاح شده نورپردازي ، اقدام به انجان پيمايش هاي عملي ميداني نموده كه مهمترين موارد آن به شرح زير است:

1-     تنظيم جزوه اي در مورد چگونگي سنجش آلودگي نوري در دانشگاه كاشان و محاسبه روشهاي عملي در جهت صرفه جوييو كاهش هزينه ها از طريق مديريت صحيح نورپردازي.

2-     سنجش آلودگي نوري در شهر نياسر كاشان و در نزديكي رصدخانه دانشگاه كاشان و ارائه راهكارهاي كنترلي آن از طريق مسئولان رصدخانه دانشگاه به شهرداري نياسر و محاسبه روشهاي عملي در جهت صرفه جوييو كاهش هزينه ها از طريق مديريت صحيح نورپردازي.

3-     طراحي سيستم روشنايي زمين هاي ورزشي خوبگاههاي دانشجويي دانشگاه كاشان و تصويب آن در شوراي فني دانشگاه . كه اين طرح به مرحله اجرا رسيده است.

4-     سنجش ميزان آلودگي نوري شهر كاشان و تهيه طرح اصلاحي.

5-     طراحي سيستم روشنايي بلوار قمصر كاشان كه به تاييد مسئولان شهرستان رسيده و پيگيري براي انجام آن .

 

 

در انتها انجمن علمي آسمان تاريك دانشگاه كاشان به منظور اعمال راهكارهاي ارائه شده در مقوله كاهش آلودگي نوري و جامه عمل پوشيدن به شعار "ارتباط صنعت و دانشگاه" به سمت تشكيل يك هسته مشاورين روشنايي در مركز رشد اين دانشگاه  با ايده "بهينه سازي مصرف انرژي از طريق اصلاح شيوه هاي نورپردازي" روي آورده است. اميد است با تلاش اعضاي اين انجمن  و مساعدت مسئولين ، بتوان گام مثبتي در جهت تحقق بخشيدن به اهداف تعريف شده در اين راستا برداشت.

 


آسمان تاريك آلودگي نوري dark sky Light pollutionمنبع این مقاله : رصدخانه دانشگاه کاشان
http://www.uko.ir

آدرس این مطلب :
http://www.uko.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=40