طراحی و ساخت ساعت آفتابی سیرجان تاریخ : جمعه، 22 بهمن ماه ، 1395
موضوع : ساعت آفتابي


    اجرای طرح ساعت آفتابی مدل سیاره ای ایرج صفایی مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان،
    این بار در پارک مسافر در شهر سیرجاناین ساعت آفتابی از نوع سیاره ای است و برای مختصات سیرجان با عرض جغرافیایی 29 درجه و 26 دقیقه و 25 ثانیه شمالی و طول جغرافیایی 55 درجه و 41 دقیقه و 25 ثانیه شرقی یعنی در محل پارک مسافر سیرجان(محدوده معروف به شهر بازی) توسط آقای ایرج صفایی طراحی شده و صفحه آن ساخته شده است.
ساعتهای آفتابی معمولا زمان خورشیدی محلی را نشان می دهند. اما این ساعت طوری طراحی شده که با در نظر گرفتن تعدیل زمان، ساعت رسمی ایران را نشان می دهد.
این سازه نجومی همچون نمونه های قبلی که آقای ایرج صفایی طراح نجومی آن بوده، با قابلیتهای متعددی طراحی شده است. قابلیت نمایش ساعت رسمی ایران، قابلیت تعیین تاریخ روز در تقویم ایرانی، تعیین نیمروز یا لحظه اذان ظهر به افق سیرجان، قابلیت محاسبه زمان طلوع و غروب خورشید در هر روز از سال و به طبع آن تعیین طول روز در هر روز از سال از دیگر قابلیتهای این سازه نجومی است. گرچه برای افزایش دقت ساعت جدول تعدیل در توضیحات ساعت ارائه شده است اما بر روی صفحه ساعت نیز منحنی های آنالما راهنمای خوبی است برای آنانکه آشنایی بیشتری با ساعتهای آفتابی دارند. تا بتوانند با استفاده از این منحنی ها زمان دقیق را برونیابی کنند.
قطر داخلی ساعت دو متر و قطر خارجی ان بیش از سه متر و ارتفاع سازه حدود چهار و نیم متر بوده و از جنس فولاد ساخته شده است. همچنین صفحه ساعت از جنس فلز استیل ساخته شده است. گرچه متاسفانه سازنده اسکلت سازه دقت چندانی در اجرای آن نکرده اما طراح نجومی آن با طراحی و نصب دقیق صفحه این نقیصه را جبران کرده است.
آقای ایرج صفایی مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان تاکنون طرحهای متعددی از ساعت آفتابی را در نقاط مختلف ایران اجرا کرده است. ساعت آفتابی اداره بنادر و دریانوردی بندرعباس، ساعت آفتابی استرک کاشان، ساعت آفتابی پارک ائل گلی تبریز، ساعت آفتابی دانشگاه پیام نور آران و بیدگل و ساعت آفتابی میدان جلفای اصفهان از این جمله است. طرح ساعت آفتابی پارک مسافر سیرجان دقیقا مشابه با سازه های دانشگاه پیام نور آران بیدگل و میدان جلفای اصفهان است.مراحل ساخت و نصب صفحه ساعت
درجه بندی صفحه با فاصله پنج دقیقه و درج منحنی های آنالما بر روی صفحه ساعت


دیگر سازه های نجومی ساخته ایرج صفایی، مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان

ساعت آفتابی دانشگاه پیام نور آران و بیدگل

ساعت آفتابی میدان جلفای اصفهان

ساعت آفتابی استرک کاشان

ساعت آفتابی پارک ائل گلی تبریز

ساعت آفتابی و حلقه اعتدالی پایانه شهید حقانی بندرعباس


- لینک خبر ساعت آفتابی سیرجان در وبسایت دانشگاه کاشان

- لینک خبر ساعت آفتابی سیرجان در خبرگزاری ایسنا

- لینک خبر ساعت آفتابی سیرجان در وبسایت باشگاه خبرنگاران جوان

- لینک خبر ساعت آفتابی سیرجان در وبسایت خبر فارسی


ساعت آفتابی صفایی رصدخانه دانشگاه کاشان سیرجان sundialمنبع این مقاله : رصدخانه دانشگاه کاشان
http://www.uko.ir

آدرس این مطلب :
http://www.uko.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=267