برگزاری شبهای رصدی در قمصر کاشان تاریخ : يكشنبه، 11 خرداد ماه ، 1393
موضوع : آلودگی نوری


    موسسه علمی- تحقیقاتی ونند با همکاری رصدخانه دانشگاه کاشان و شهرداری قمصر، یکم و دوم خرداد 1393 شبهای رصدی با هدف اطلاع رسانی در خصوص موضوع آلودگی نوری در قمصر کاشان برگزار نمودند.

همزمان با برگزاری جشنواره گل و گلاب در شهر قمصر کاشان، موسسه علمی تحقیقاتی ونند و جمعی از علاقمندان نجوم با همکاری رصدخانه دانشگاه کاشان و شهرداری قمصر شبهای رصدی در شهر قمصر برگزار نمودند. در برنامه رصدی یکم و دوم خرداد، شرکت کنندگان علاوه بر رصد آسمان به وسیله تلسکوپ و دوربین دوچشمی اطلاعاتی درباره آسمان و آلودگی نوری با نرم افزارهای نجومی  دریافت کرده و در مسابقه پیامکی که با همین موضوع شرکت نموده و جوایزی دریافت کردند. طیق برآورد به عمل آمده عموم مردم آگاهی چندانی از موضوع آلودگی نوری نداشتند. با توجه به اینکه شرکت کنندگان از سراسر ایران در جشنواره و این شبهای رصدی حضور داشتند امید است بتوان داده های آماری مناسبی از بازخورد مطرح کردن موضوع آلودگی نوری در جامعه دریافت نمود.
این برنامه در هر دو شب از ساعت 20 تا ساعت یک بامداد ادامه داشته و بیش از  350 نفر در آن شرکت نمودند. که با وجود محدودیت ها برای برگزاری شب رصدی در مکانهای عمومی که یکی از آنها آلودگی نوری شهری است، استقبال بسیار خوب از این برنامه می تواند نشانه علاقمندی ایرانیان مخصوصا کودکان و نوجوانان به آسمان شب باشد.
لازم به ذکر است موسسه علمی- تحقیقاتی فیزیک و نجوم ونند موسسه ای تازه تاسیس بوده و یکی از اهدان آن اطلاع رسانی درباره موضوع آلودگی نوری در شهرستانهای کاشان، آران و بیدگل، میمه و دلیجان است که در این هدف با انجمن آسمان تاریک دانشگاه کاشان مشترک هستند. شهرستانهای نام برده شده نزدیکترین شهرستانها به محل احداث رصدخانه ملی ایران و شهر قمصر نزدیکترین شهر به این مکان است. بنابراین کنترل آلودگی نوری در این شهرستانها باید در اولویت نخست قرار گیرد. هرچند تاثیر منفی آلودگی نوری قم، اصفهان و تهران نیز کم نیست. هم اکنون فعالیتهای پژوهشی رصدخانه دانشگاه کاشان هم تحت تاثیرات منفی آلودگی نوری درحال افزایش منطقه قرار دارد.
شب رصد نجوم آلودگی نوری رصدخانه جشنوارهمنبع این مقاله : رصدخانه دانشگاه کاشان
http://www.uko.ir

آدرس این مطلب :
http://www.uko.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=188