جدول اوقات شرعی شهرستان آران و بیدگل تاریخ : شنبه، 14 بهمن ماه ، 1391
موضوع : کاربرد نجوم در دین


    انتشار جدول اوقات شرعی دائمی شهرستان آران و بیدگل به کوشش آقای ایرج صفایی، کارشناس رصدخانه دانشگاه کاشان
    این جدولها برای کل سال بوده و برای تمامی سالها قابل استفاده است.

 
شهرستان آران و بیدگل در مجاورت شهرستان كاشان به عنوان يكي از شمالي ترين مناطق استان اصفهان و با توجه به فاصله چند صدكيلو متري اين شهر، از شهر اصفهان در مركز اين استان همچنين شهر تهران ، اوقات شرعي اعلام شده توسط اين دو شهر با افق آران و بیدگل مطابقت نداشته و قابل استفاده نيست. زيرا اگرچه طول جغرافيايي آران و بیدگل نسبت به اين دو شهر اختلاف ناچيزي دارد. و باعث مي‌شود اذان ظهر با اختلاف چند ثانيه در هر سه شهر اعلام شود. اما اختلاف عرض جغرافيايي آران و بیدگل به ميزان حدود دو درجه نسبت به شهرهاي اصفهان و تهران  موجب مي گردد . هريك از وقتهاي شرعي اذان صبح، طلوع و غروب خورشيد و اذان مغرب در آران و بیدگل نسبت به هريك از شهر هاي اصفهان يا تهران در طول سال گاهي زودتر ، گاهي ديرتر و گاهي هم زمان باشد. باور قديمي كه در بين عموم مردم رايج است اين است كه اگر طول جغرافيايي برابر باشد ، اوقات شرعي مشابه است. در صورتي كه اگر دو نقطه را روي يك نصف النهار كره زمين در نظر بگيريم.  براي مثال يكي در عرض جغرافيايي 34 درجه و ديگري در عرض جغرافيايي 70 درجه، با اينكه هردو طول جغرافيايي مشابهي دارند. اما در اوايل زمستان در عرض جغرافيايي 70 درجه خورشيد اصلا طلوع نمي كند. و شب قطبي يا شبهاي سفيد را شاهد هستيم. اما در عرض جغرافيايي 34 درجه ( آران و بیدگل) به هيچ وجه شب قطبي رخ نمي دهد. بنابراين عرض جغرافيايي تاثير زيادي بر اوقات شرعي به جز اذان ظهر دارد. اما در آران وبیدگل بعضي از مردم همه اوقات شرعي خود را با يك اختلاف مشخص ( مثلا 5 دقيقه ) نسبت به تهران يا اصفهان در نظر مي گيرند. در صورتي كه براي نمونه اذان صبح در آران و بیدگل گاهي زودتر ، گاهي ديرتر و گاهي همزمان با اصفهان است. بعضي از افراد نيز جدولهايي كه حدود 50 سال قبل محاسبه شده را در اختيار داند. اما در محاسبه اين جداول نيز بسياري از ملاحظات نجومي كه امروزه لحاظ مي‌گردد، در نظر گرفته نشده است. لذا با توجه به گوناگوني آراء در اين زمينه در سال 1389 به پیشنهاد آقای دکتر رمضانی آرانی ریاست دانشگاه پیام نور آران و بیدگل جدول اوقات شرعي شهرستان آران و بیدگل را این دانشگاه منتشر نمود.
اين جدول به كوشش آقاي مهندس ایرج صفايي كارشناس رصدخانه دانشگاه كاشان بصورت پوستر در اندازه 50 در 70 سانتيمتر چاپ و به مساجد شهرستان آران و بیدگل ارسال گرديد. اما از آنجا كه شمارگان منتشر شده از اين جدول محدود بود، امسال برآن شديم تا جدولهاي اوقات شرعي این شهرستان را به تفكيك ماه هاي سال در گاهشماري ايراني از طريق اينترنت منتشر نماييم. اين جدولها براي كل سال و كليه سالها قابل استفاده است. جدولها برگرفته از کتاب اوقات شرعی استان اصفهان نوشته محمود گلابگیرنیک و زنده‌یاد دکتر تقی عدالتی است که در سال 1380 توسط انتشارات به‌نشر منتشر شده است. تمامی جدولها توسط آقای صفایی در رصدخانه دانشگاه کاشان بازنگری شده و در صورت نیاز اصلاح گردیده است.
جدول زماني بر اساس ساعت رسمي كشور ( با احتساب زمان تابستاني)  و با دقت ثانيه است. در محاسبات طول جغرافيايي 51 درجه و 28 دقيقه و 37 ثانيه شرقي و عرض جغرافيايي 34 درجه و 3 دقيقه و 55 ثانيه شمالي در نظر گرفته شده است. كه با چند ثانيه اختلاف اكثر نقاط شهرستان كاشان قابل استفاده است. گفتنی است که قبلا نیز جدول اوقات شرعی شهرستان کاشان نیز از طرف همین رصدخانه منتشر شده، و به عنوان جدول اوقات شرعی رسمی کاشان مورد پذیرش قرار گرفته است. از آنجا که دو شهر کاشان و آران و بیدگل در فاصله نزدیکی نسبت به یکدیگر قرار گرفته‌اند، اختلاف چندانی در اوقات شرعی این دو شهر وجود ندارد. اما توجه به اختلاف اوقات شرعی هریک نسبت به شهرهای اصفهان و یا تهران قابل تأمل است.
لازم به ذكر است با توجه به تعداد زياد اعداد و احتمال خطا در تايپ كردن آنها ، اين سايت فقط مسئوليت جدولهايي را به عهده مي گيرد كه در زير ارائه شده و آدرس سايت به روش ويژه اي در پس زمينه آن درج گرديده است. 


جدول اوقات شرعی دائمی شهرستان آران بیدگل رصدخانه دانشگاه کاشانمنبع این مقاله : رصدخانه دانشگاه کاشان
http://www.uko.ir

آدرس این مطلب :
http://www.uko.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=142